Amikor elkezdjük tervezni a gyerekszobát, tökéletesen kialakított, teljes harmóniában tündöklő (és rendben tartott!!) képek tömkelege jön felénk mindenhonnan, így automatikus jön az érzés is, hogy “ebben a szobában és is szívesen laknék” vagy “én is ilyet szeretnék”!
Aztán amikor elkezdjük a saját otthonunkat tervezni, jönnek a bökkenők: kisebb, mint a képen, nem olyan világos, tetőtérben van, nem olyan az ágy, amit kaptunk, stb.
Ha Te is éreztél már hasonlót, és nem tudod hogyan kezdj neki a tervezésnek, akkor tarts velünk: egy rövid, de annál hasznosabb vonalvezetőt adunk, ami alapján nekiláthatsz az édes “munkának”!
1. lépés: Tervezés
Szánd rá az időt a gyerekszoba berendezésének átgondolására, mert ez később meg fog térülni! Készíts alaprajzot, amin bejelölöd a különböző funkciókat ellátó zónákat: babaszoba esetén alvó, játszó, pelenkázó, szoptató zóna, stb, Később ezek egy részét leváltja az alkotó-olvasó-játszó sarok vagy éppen a tanulási zóna. Hely/elrendelés függvényében lehet, hogy már most tudod, hogy a játszó zóna pl a nappaliban lesz. Ezek után rajzold be a bútorokat, utána jöhetnek a konnektor kiállások, kapcsolók és a lámpák elrendezése.
2. lépés: A színvilág és a stílus kiválasztása
Nézz körül, inspirálódj másoktól, hogy kialakuljon a saját elképzelésed! Mi tetszik? A modern vagy a klasszikus? A bohém, a skandi minimalista vagy a vintage? Természetes vagy inkább “high-tech”? Meleg színekkel, hideg színekkel vagy vegyesen mindkettővel szeretnéd körülvenni magatokat? Pasztell vagy élénk?
Ezekre a kérdésekre keresd meg a saját válaszaidat!
3. lépés: A falszínek kiválasztása
A falak színe meghatározza évekig a szoba hangulatát. Fontold meg, hogy melyik lesz a szoba “fókuszpontja”, melyiket szeretnéd kiemelni, ez utóbbinak lehet például eltérő színe a többitől. Bánj óvatosan a sötét és élénk színekkel! Egy színpalettán kicsiben látod, a falon, nagyban viszont mindig SÖTÉTEBBnek és ÉLÉNKEBBnek fog hatni! Ha tehetitek, fessetek egy 1×1 méteres próbát a leendő szobába, ez sokat segít a döntésben!

4. lépés: Bútorok és a padlóburkolat kiválasztása
Itt az ideje, hogy a korábbi tervek alapján kiválaszd a megfelelő bútorokat. Gondold át, mi az amit később átlakíthatsz és tovább használhatsz vagy más megoldással helyet spórolhatsz! A padlóburkolat kiválasztásánál a színén és stílusán kívül azt is vedd számításba, hogy erősen strapabírónak kell lennie, hogy bírja a gyerkőcök kiképzését!
5. lépés: Megvalósítás, ebben a sorrendben:
- Falfestés
- Padlóburkolás
- Bútorok elrendezése
- Lámpák felszerelése
- Polcok és fogasok felfúrása
- Tükör felhelyezése (ha van)
6. lépés: Dekoráljunk!
Eljött a várva várt pillanat, felkerül a hab a tortára!
Most már valószínűleg látod, hol vannak “csupasz, sivár” falfelületek, amik egy kis boldogságért kiáltanak! Ilyenkor érdemes még egyszer megnézni, hogy valahova lehetne-e még kis polcot tenni -akár könyveknek, akár képeknek- vagy éppen egy kis fogast, tükröt.
Nagyon sokat tud dobni a szobán 1-2 apróság! Ezután nézd meg a zónákat és tedd őket a dekorációval meghittebbé, otthonosabbá! Ezekre a helyekre kerüljenek a falmatricák, faliképek, fali díszek. Szentelj külön figyelmet a fókuszpontban lévő falfelületnek!
Jó munkát kívánunk!