Illatos és gyönyörű, ráadásul alig várjuk minden évben, hogy virágozzon. Hogy melyik ez a gyönyörűség? Persze, hogy a bazsarózsa!
A bazsarózsát azért hívják pünkösdi rózsának, mert májustól júniusig virágzik és virágzási időszaka általában Pünkösd ünnepére esik.
Viszont tisztáznunk kell, hogy a babarózsa (Prunus Triloba) és a pünkösdi rózsa-bazsarózsa (Paeonia) viszont teljesen különböző növények.
De a bazsarózsának is több fajtája létezik. A Kínából származó növényből hazánkban általában lágyszárú évelők, egyes elfásodó fajták, sőt lombhullató cserjét is találunk.
Az igazi eredeti növényről úgy tartják, hogy a virágai ehetők. A Ming-dinasztia “Zunsheng nyolc jegyzete” szerint a pünkösdi rózsa friss, lehullott szirmait sütni is lehet. A kínai gyógyászat szerint pedig gyökerének vérhűtő hatása van.
Vannak azonban, akik igen szigorúan veszik
a bazsarózsa és a pünkösdi rózsa nevek közti különbséget.
Eszerint a pünkösdi rózsa Pünkösd napján nyílik, ha az időjárás is úgy akarja. A bazsarózsa viszont akár jóval korábban, április végén is szirmot bonthat.
Az igazi Kínából származó ősfajták, a keleti bazsarózsa pedig még korábban is nyílhat.
A két rózsát az is megkülönbözteti egymástól, hogy a bazsarózsák színvilága a rózsaszín mellett nem annyira változatos, míg a pünkösdi rózsák amellett, hogy nagyon illatosak, színeikben is sokkal gazdagabbak. Legtöbbször a piros, vörös szirmú pünkösdi rózsa fordul elő a kertekben.
Jellemző rá, hogy jól viseli a félárnyékot, bírja a hideget, az aszályt és a gyengén lúgos talajt is. De nem szereti a pangó állóvizet és a déli magas hőmérsékletet, illetve a magas páratartalmat.
Azt viszont mindenképp fontos tudni, hogy a bazsarózsa állítólag az ültetéstől számított egy éven belül virágzik.
De semmi esetre se szakítsuk le a virágot első virágzás után,
mert akkor nem fog többé virágozni!
És a rossz hír, hogy sajnos mindkét virág 2-3 hét alatt elnyílik.
Szóval addig gyönyörködjünk benne, amíg tudunk.
(képek: Pixabay, Unsplash)