You are currently viewing Hatalmas fejlődés a gyermekleukémia gyógyításában – idén 50 évesek a Gyermekgyógyítók

Hatalmas fejlődés a gyermekleukémia gyógyításában – idén 50 évesek a Gyermekgyógyítók

A leukémia ugyan továbbra is nagyon súlyos, de az esetek többségében már nem halálos diagnózis a gyerekek számára. A Gyermekgyógyítók csapata, amely ma már az ország 8 kórházában gyógyítja a rákbeteg gyermekeket, idén 50 éves.

A Magyar Gyermekonkológia Hálózat – vagy ahogy sokan ismerik őket, a Gyermekgyógyítók – az ország egyik legrégebben működő, gyermekek gyógyításával foglalkozó közhasznú civil szervezete.

Ma már minden leukémiás gyermeknek nagy esélye van a gyógyulásra

A hatvanas, hetvenes években 10-15%-os túlélési eséllyel az esetek nagy százalékában halálos diagnózist jelentett a gyermekeknél a leukémia. Ez az arány mára megfordult, ma a leukémiával diagnosztizált gyermekek 80-85%-a meggyógyul. A szervezett munka, a támogatások, valamint a felajánlott szja 1%-ok közvetlenül a gyógyításra fordítása meghozta eredményét: akár Budapesten, Debrecenben, Szombathelyen, Miskolcon vagy Pécsett kerül be egy-egy beteg gyermek a kórházba, gyógyítása azonos elvek alapján, országos, sőt, szükség esetén nemzetközi együttműködés keretein belül történik.

„50 évvel ezelőtt három alapelvet fektettünk le, amit azóta is követünk. Egyforma színvonalú ellátást nyújtunk függetlenül attól, hogy az ország melyik pontján gyógyul a gyermek. Fontosnak tartjuk azt is, hogy mi, Gyermekgyógyítók tanuljunk egymástól, egységes elveket kövessünk. Végezetül folyamatosan értékeljük egymás és saját munkánkat, hogy tovább fejlődhessen a gyógyító munka a gyermekek érdekében” – emeli ki Dr. Kriván Gergely, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat elnöke.

Várják a „Gyermekgyógyultak” jelentkezését

Az 50 éves jubileum alkalmából azokat a „Gyermekgyógyultakat” is keresik Facebook oldalukon, akiket az elmúlt fél évszázadban ők gyógyítottak meg. Szeretnék, ha elmesélnék a történeteiket, hogy erőt adjanak azoknak, akik előtt még hosszú út áll a gyógyulásig. Van kinek erőt adni, hiszen évente több ezer daganatos beteg gyermeket kezelnek 8 gyógyító központjuk valamelyikében – minden évben átlagosan 250 új kis beteget vesznek fel.

A Gyermekgyógyítók célja, hogy tovább növeljék a gyógyultak arányát, ehhez pedig minden segítség számít, így az is, ha a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásaiból származó bevételeik idén elérnék az 50 millió forintos álomhatárt. Ez nagy lépést jelentene számukra, hiszen egyéb fejlesztések mellett lehetőséget adna az egységes gyermekdaganat biobank létrehozására. A fejlesztés lényege, hogy a daganatokból származó minták tárolásával és vizsgálatával megtalálják a gyógymódot azokra a betegségekre, amelyek ma még nem gyógyíthatók.

 A Magyar Gyermekonkológiai Hálózatról

Az 1971-ben alapított Magyar Gyermekonkológiai Hálózat az ország nyolc gyermekonkológiai kezelési centrumának munkáját fogja össze. Ha egy gyermeknél daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, akkor e nyolc centrum egyikébe kerül, ahol ugyanazon szakértelem, nemzetközi protokoll és személyre szabott kezelés fogja nagyban megnövelni a túlélési esélyeit. A Magyar Gyermekonkológiai Hálózat hozta létre és működteti a beteg gyermekek demográfiai és a kezeléssel kapcsolatos adatait tartalmazó Országos Gyermektumor Regiszter (OGYR)-t is.

Egységes elvek alapján és egységes színvonalon folyik a gyógyító munka az ország minden pontján

„Az összefogás meghozta eredményét a gyermekleukémia gyógyításában” – Dr. Kriván Gergely

 

Tetszett? Oszd meg mással is!

Vélemény, hozzászólás?