Látogatóban nagyiéknál. Láza nincs, kicsit köhög, olyan kis elesett. Csak megfázott, vagy ez valami komolyabb? Lehet tüdőgyulladás?
Sokszor nem könnyű felismerni a tüdőgyulladást idős embereknél, pedig épp náluk lenne legfontosabb a korai felismerés, hiszen rájuk sokkal veszélyesebb a kór, hosszadalmas kórházi kezelést igényelhet, de akár a halálos kimenetellel is számolni kell.
A közönséges megfázás egy légzőszervi megbetegedés, a vele járó tünetek, mint például a torokfájás, az orrváladékozás vagy a rossz közérzet néhány napig tartanak és könnyen kezelhetők vény nélkül kapható gyógyszerekkel és házi praktikákkal. Sok pihenés, ágynyugalom és az ember túlesik rajta szövődmények nélkül.
A tüdőgyulladás sokkal komolyabb megbetegedés, mely Európában a vezető halálokok között szerepel. A betegség elsősorban a legyengült védekezőképességű személyeket, az időseket és a krónikus betegeket veszélyezteti. A kór során a tüdőhólyagocskák közötti tér begyullad, melynek számos változata ismert. Lehet gócos vagy lebenyes, baktériumok és vírusok is okozhatják, valamint atípusos, azaz a felsorolt csoportokba nem tartozó változatai is lehetnek.
A tüdőgyulladás életkoronként eltérő tüneteket okoz. A csecsemőkori és felnőttkori tüdőgyulladások klasszikusnak mondható tünetei a hirtelen kialakuló, magas láz, zavartság, gyakori hidegrázás, köhögés, rossz általános közérzet, sápadtság, hányás és hát- és hasi fájdalom.
Idős embereknél vagy legyengült immunrendszerű személyeknél gyakran alattomosan, a jellegzetes és látványos tünetek nélkül fejlődik ki a tüdőgyulladás, és csak akkor kerül felismerésre, amikor súlyos állapotba kerül a beteg.
Az idős emberek tüdőgyulladása esetén gyakran hiányzik a láz. Nincs sok kapaszkodónk, mikor a betegség tüneteit keressük, leginkább az elesettség, a zavarodottság, vagy a mentális állapot változása az összes figyelmeztető jel. Ha egy idős ember ismert ok nélkül az ágyában marad, gyenge, esetleg félrebeszél vagy zavarttá válik, mindig gondolni kell tüdőgyulladásra. Idegrendszeri károsodások esetén gyakori a félrenyelés, amely szintén tüdőgyulladáshoz vezethet.
Az idősek fogékonyabbak tüdőgyulladásra, mert gyengébb az immunrendszerük. Náluk nehezebben ismerhető fel a kór és még hatékony antibiotikumokkal is kétséges a gyógyulás. A hangsúlyt tehát a megelőzésre kell tenni. 65 év felett a pneumococcus baktérium okozta tüdőgyulladás megelőzésére a vakcináció a leghatékonyabb fegyver. Azok számára, akik korábban még nem részesültek pneumococcus elleni védelemben, az erősebb immunválaszt és a hosszabb távú védettséget adó, 13 baktériumfajta ellen védő egyetlen oltás is elegendő a tartós védettség kialakításához.
Érdemes védőoltást kérni még mielőtt beütne a baj és minden esetben mérlegeljük, hogy egy egyszerű megfázással, vagy valami sokkal komolyabb megbetegedéssel áll szemben idős szerettünk.