You are currently viewing A legPICibb babáknak és családjaiknak szükségük van egy igazán nyugodt helyre

A legPICibb babáknak és családjaiknak szükségük van egy igazán nyugodt helyre

  • Olvasási idő:olvasási idő: 5 perc
  • Bejegyzés kategória:#egyésmás
  • Ezen hozzászólások közzététele: 0 hozzászólás

Hazánkban minden 10. csecsemő koraszülöttként jön világra.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központjának Gyermekklinikáján található Koraszülött Intenzív Centrumban az egészséges korababák mellett olyan PICinyeket is kezelnek, akikre nagyobb kihívás vár, hogy behozzák a lemaradást időre született társaikhoz képest.

Számos esetben olyan extrém, 1kg-os súly alatt született koraszülötteket gyógyítanak itt, akik szüleikkel együtt gyakran huzamosabb ideig kénytelenek kórházban maradni.

A kétségekkel teli pillanatokban jelenthet segítséget az az újonnan átadott helyiség, amely többféle tevékenységre használható: a krízisből a koraszülők felépülését elősegítő mentorálásoktól, tréningektől az otthoni gondozási felkészítésen át bizonyos családi eseményekig.

Ha még bent kell tartózkodnia a koraszülöttnek, a szoba alkalmas helyszín a tápszeres gyermekek cumis etetésére, babák és mamák kényelmes találkozójára is.

Az újdonsült anyukák koraszüléssel járó aggodalmai, gyakran kialakuló – és alaptalan! – bűntudata és az átélt stressz is mindenképpen plusz figyelmet igényel a koracsalád minden tagja és a velük foglalkozó szakemberek részéről egyaránt.

„Anyacsoportokat, egyéni mentorálást, és úgynevezett szülősulit is lehet ebben a helyiségben tartani, ezek szerepe kiemelkedően fontos, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy milyen krízisen mennek át az érintettek.” – ismertette a felhasználási lehetőségeket Dr. Kovács Tamás, a koraszülött intenzív osztály vezetője.

 

„Középen egy nagy térelválasztó redőnnyel osztottuk ketté azt a termet, amelyet mostantól többféle tevékenységre is tudnak használni a szülők. Amikor a baba készen áll a hazaadásra, a család itt össze tud ülni a kezelőorvossal, a főnővérrel, a jövendő háziorvossal és védőnővel, valamint a család mellé rendelt mentorral, hogy közösen beszéljék át az eddigi, kórházban töltött tapasztalatokat, valamint a szülők által ellátandó, jövőbeni teendőket.
Részletesen ki tudnak térni az olyan otthoni ápolási feladatokra, mint a táplálás, az esetleges gyógyszerek, további szűrővizsgálatok, fejlesztések szükségessége, és számos más fontos információra és teendőre, ami a koraszülöttek speciális gondozásával kapcsolatos.” – mondta Heffner-Sarkar Sangita, a Koraszülöttekért Országos Egyesület projektvezetője, önkéntese.

Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor a kisbabának túl nagy akadályokkal kell egészen korán megküzdenie, és végül nem tud felülkerekedni a korabetegségeken.

Bárcsak soha ne történne ilyen!

De mindenki igyekezete, erőfeszítése, fohászkodása és hozzáértése ellenére is előfordulhat az elkerülhetetlen.

A családi tragédia közeledtekor, illetve bekövetkeztekor is szeretne segítséget nyújtani az érintetteknek a KORE és a NaturAqua az átadott helyiséggel.

A meghittebb hangulatú, kényelmesen berendezett szobában elbújhatnak a koracsaládok egy kis időre a külvilágtól, hogy a körülményekhez képest méltó módon, közösen zárhassák le a legszomorúbb pillanatokat és kezdjék meg a gyászfolyamatot.

A NaturAqua a magyarországi koraszülött ellátás elkötelezett támogatója. Partnere, a KORE közreműködésével segít családbarátabbá tenni az ország mind a 29 koraszülött osztályát, hogy a koraszülött csecsemők ápolása mellett szüleik nyugalmát is szavatolja.

 

Tetszett? Oszd meg mással is!

Vélemény, hozzászólás?