Ősszel, amikor a hőmérséklet nagymértékben leesik, a bőr faggyútermelése is csökken. Az ezzel gyakran együtt járó kellemetlen feszülő érzet a bőrszárazság tipikus jele.
Az ősz a legtökéletesebb időszak a regenerálódásra, megújulásra az arcápolásban, ilyenkor ugyanis megjelenhetnek az UV- sugarak káros következményei, apró ráncok és foltok formájában. Ez az évszak a legideálisabb időszak arra, hogy komolyabban ápold a bőröd. Ilyenkor helyrehozhatod azokat a károkat, amiket a nyár okozott, és jó alkalom arra, hogy felkészítsd a télre is.
Az őszi bőrápolás 5 aranyszabálya:
- Belső hidratálás: Naponta minimum 8 pohár vizet kell meginnod, hogy a sejtjeid hidratálódjanak. Így már hozzájárulsz a bőröd belső hidratálásához. Az a legjobb, ha vizet iszol és nem cukrozott, szénsavas üdítővel pótolod a folyadékot. A kávé és az alkohol vízelvonó hatású, ha ezeket fogyasztod, plusz egy pohár vizet igyál aznap.
- Vitaminpótlás: Ilyenkor sok antioxidánst tartalmazó zöldséget és gyümölcsöt érdemes fogyasztani pl.: cékla, spenót.
Káposzta: A káposzta levelei tele vannak béta-karotinnal. A levelekben mustárolaj is található, ami természetes antibiotikum. Kalciumban és vasban gazdag, C-vitamin-tartalma miatt pedig immunerősítő hatású.
Citrusfélék: A narancsban antioxidánsként működő C-, A- és E-vitamin van, illetve béta-karotin. Emellett a citrusfélékben bőségesen található bioflavonoid vegyületekben is dúskál, melyek jó hatással vannak a bőrre, az érrendszerre.
Alma: Az alma a magas flavonoid-tartalmú gyümölcsök közé tartozik. Ez gátolja a sejtek károsodását.
Ha belülről felkészítettük a szervezetünket a hidegebb időszakra, jöhet a bőrünk felkészítése is.
- Koptatás, hámlasztás: A nyár elmúltával a barnaság lassan lekopik, helyette marad a fakó, száraz, dehidratált bőr. Ilyenkor a ráncok is erősebben látszanak, sőt a pigment foltok is előkerülhetnek. Első és legszembetűnőbb változás szinte minden bőrtípusnál, a mitesszerek kialakulása, amely a szálló porból, környezeti ártalmakból kialakuló szennyezettségből, sejttörmelékekből alakul ki. Ajánlott egy alapos arckezelést megcsináltatni a kozmetikusoddal.
Hogy a nyár okozta bőrelváltozásokat helyrehozzuk, drasztikusabb arckezelésekbe is belekezdhetünk. Amiket érdemes ősszel elkezdeni, hogy a 6-10 alkalmas kúrát végig tudjunk csinálni tavasz kezdetéig.
Ami elengedhetetlen minden évszakban az arcápolási rutin alkalmazása.
A napi ápolási rutin a következő:
Reggel letisztítjuk a bőrünket a bőrtípusunknak megfelelő lemosó tejjel, tonikkal vagy aroma vízzel. Nedves arcunkat, nyakunkat és dekoltázsunkat krémezzük be nappali krémmel úgy, hogy ne nyúzzuk a bőrünk. Mindig felfelé vagy oldalra (pl. fültől fülig) krémezzünk. A szemkörnyék ápoló krémet mindig a szemszéltől az orrunk felé masszírozzuk, vagy apró ütögetéssel juttassuk be a bőrbe. Így biztos nem csinálunk magunknak újabb szarkalábakat.
Esti ápolásnál ugyanúgy letisztítással kezdjünk, szérumot, majd éjszakai krémet kenjük fel. Akár egy kicsit körkörös mozdulatokkal be is masszírozhatjuk. És ami nagyon fontos: a szemápolást most se felejtsük el!
Hetente egyszer egy radírozást is végezzünk, ami lehet biológiai enzimes, kémiai vagy AHA- s, mechanikai vagy szemcsés.
Biológiai vagy enzimes peelingek: Növényi eredetű enzimekkel kíméletesen távolítjuk el az elhalt szarusejteket. Ilyen enzimek például a papayából származó papain és a fügéből kinyert ficin vagy az ananászból kivont bromelain. A hatóidő (10-15 perc) letelte után a peelinget eltávolítjuk, majd FONTOS, hogy tonizáljunk, hogy leállítsuk a fehérjebontó folyamatokat. Ha ezt elhagyjuk, nagyon kiszárítja a bőrünket. Ezt a fajta radírt érzékeny bőrre is alkalmazhatjuk.
Mechanikai vagy szemcsés peelingek: Ezek a fajta radírok finomabb vagy durvább szemcséket tartalmaznak, amik lehet: cukor szemcse, nagyobb szemcsés tengeri só, magőrlemény, viaszgolyócska, polietilén golyócska. Ezeket nedves kézzel használhatjuk.
Kémiai vagy AHA peelingek: Szerves savakat tartalmaznak, melyek mélyebb hatást fejtenek ki, a felszíni hámoldás mellett a sejtek közötti réseken át, egészen a szaruréteg aljáig hatol, ezáltal serkentve a sejtosztódást, elősegítve a bőr regenerálódását. A leggyakoribb, kozmetikákban használt AHA változó mértékben hatol a bőrbe: a borkősav és az almasav minimálisan, a citromsav közepesen, a glikolsav és a tejsav mélyen, viszont a tejsav csak az elhalt hámot oldja fel. Itt mindig gondoskodni kell a kezelés melletti fokozott napvédelemről. Ezt a fajta radírozást télvíz idején alkalmazzuk, a fénykárosító hatása miatt.
Ahhoz, hogy a nyár okozta bőrelváltozásokat eltüntessük, nem elég a napi rutin. Ősszel a kozmetikusok tobzódnak, mert végre elkezdődhetnek a komolyabb beavatkozások, amit csak ősszel és télen lehet alkalmazni.
Ilyenkor az IPL tartós szőrtelenítésé, az AHA- s hámlasztásé, a gyémántfejes vagy kristályos bőrcsiszolásé, a tűs mezoterápiáé, a dermaroller vagy mezopen kezeléseké lesz a főszerep. Ezekről a következő cikkemben írok részletesen.
- Külső táplálás: miután felfrissítetted a bőröd, jöhet a táplálás! A bőröd nagyon hálás lesz, ha a bőrtípusodnak megfelelő jó minőségű, A-, C- E vitaminokban és természetes olajokban gazdag krémmel táplálod. Kerüld a vazelin, mineral oil, paraffin, szilikon olaj hatóanyag tartalmú krémeket. Ezek csak eltömítik, elvonják a vizet a bőrödből, úgy érzed, hogy puhává varázsolja, ami csak illúzió. Nem tud rendesen lélegezni tőle a bőröd, mintha a fejedre húznál egy nejlon zacskót. Ehelyett inkább mogyoró-, mandula-, ligetszépe,- kendermagolaj, shea vaj, hiarulonsav, hóalga tartalmú krémet válaszd.
- Ajakápolás: A legtöbben azt hiszik, hogy csak télen szükséges az ajkakat ápolni. Pedig ősszel, a hideg szeles időben is kicserepesedik a száj. Érdemes egy E-vitaminos, sheavajas ajakápolót beszerezned. Kerüld a szintetikus olaj (petrolatum, syntetic wax, microcrystelline wax, vazelin, glicerin) tartalmú ajakápolókat, mert szárítanak!
Folyt. köv. !
Szeretettel,
Oláh Szilvia
mesterkozmetikus, Az én időm szépségszalon
(A képek a szerző saját tulajdonát képezik.)