You are currently viewing Hogyan neveljünk önbizalommal teli gyermeket?

Hogyan neveljünk önbizalommal teli gyermeket?

  • Olvasási idő:olvasási idő: 6 perc
  • Bejegyzés kategória:#egyésmás
  • Ezen hozzászólások közzététele: 0 hozzászólás

Ha megkérdezünk egy szülőt arról, milyennek látja gyermekét, elsősorban pozitív tulajdonságait, erősségeit kezdi el sorolni. A gyerekek azonban sokszor bizonytalanok önmagukkal kapcsolatban.

Ilyenkor szülőként értetlenül állunk azelőtt, hogy a mi okos, ügyes gyermekünk miért nem hiszi el magáról, hogy képes megküzdeni egy helyzettel, feladattal. Hiszen minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke magabiztos legyen és sikerélményeket szerezzen.

Lássuk, mi segíthet a gyermekeknek önbizalmuk növelésében!

„Az önbizalom alapja az önismeret” – kezdi Budavári Eszter pszichológus, a Mindwell Pszichológiai Központ szakértője. – „Fontos, hogy a gyermek tudja, milyen képességei vannak, miben jó, miben ügyes. Mivel nekik ezt még egyedül nehéz lehet megfogalmazni, a szülő sokat segíthet ebben. Beszélgessünk vele arról, mi miben látjuk az ő erősségeit, igyekezzünk példákat is kapcsolni ezekhez. Mint például:  “Te mindig jószívű vagy, odamész a kisebb gyerekekhez, ha segítségre szorulnak.” – ilyesmi.”

Ezek mellett azonban számos olyan dolog lehet, ami a gyermeknek nem megy annyira. Ahhoz, hogy reális képet kaphasson önmagáról, ezekről is fontos lehet beszélni.

A szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy ezeket ne hibaként könyveljük el, sokkal inkább úgy tekintsünk rájuk, mint fejleszthető tulajdonságokra, igyekezzünk ezt a fajta látásmódot erősíteni a gyermekben is, a legtöbb esetben ugyanis tud változtatni, fejlődni – akár a mi segítségünkkel. Előfordulhat, hogy ez sok időbe telik, vagy mégsem megy pillanatnyilag.

Ilyenkor érdemes arra tanítani a gyermeket, hogy elfogadó legyen önmagával szemben, hiszen senki sem tökéletes.

Szintén ajánlott gyakorolni, – szülőként és gyermekként egyaránt – hogy a gyermeket mindig önmaga képességeihez mérjük, és ne más gyerekekhez. Hiszen például lehet, hogy valakinek a 3-as jegy matekból annyi erőfeszítésébe került, mint másnak az 5-ös.

„A külső visszajelzés szintén fontos a gyermekek számára” – folytatja a pszichológus. – „A dicséret jótékonyan járul hozzá az önbizalomhoz. Persze, nem kell mindig mindenért megdicsérni a gyermeket, de ha úgy érezzük, őszintén büszkék vagyunk rá, akár egy apróság miatt is, akkor bátran alkalmazzuk! Igyekezzünk ilyenkor konkrétan kifejezni, miben látjuk akár az ő személyes fejlődését.

Például  “Nagyon ügyes vagy, hogy észrevetted, hogy a segítségedre lenne szükségem, és elpakoltál magadtól, köszönöm.”. A sikerélmények szintén növelik az önbizalmat. Igyekezzünk olyan feladatokat adni a gyermeknek, amikben kibontakoztathatja képességeit, például ha nagyon kreatív, kérjük meg, hogy segítsen elkészíteni a dekorációt a családi ünnepségre.”

A gyerekeknek szintén fontos a kortársaik véleménye is. Érdemes önismereti csoporton is részt venniük, hiszen ez számos előnnyel bír. Itt a gyerekek ugyanis visszajelzéseket kaphatnak egymástól, ami nagymértékben növeli az önbizalmukat. Egy ilyen csoportban mindig támogató légkör alakul ki, amely segíti az önelfogadást is.

A gyermek megtapasztalhatja, hogy nincs egyedül problémáival, mások is hasonló cipőben járnak. Az alkalmak során a gyermek a többiek segítségével találhat rá saját erősségeire. Emellett a csoport résztvevői egymástól is újfajta megoldásmódokat sajátíthatnak el, ezáltal pedig bővül saját eszköztáruk is, melyet a nehézségekkel szemben alkalmazhatnak.

Egy önismereti csoport igazi közösségi élmény, amely során barátságok köttethetnek, és ahol a gyerekek játékosan, közösen fejlődhetnek és szerezhetnek nagyobb magabiztosságot.

Gyermekünk önbizalmának növeléséért tehát sokat tehetünk szülőként, és érdemes őt csoportos formában is megtámogatni.

A Mindwell Pszichológiai Központ minden korosztály számára kínál ilyen csoportfoglalkozásokat nyári tábor keretein belül. Július-augusztus hónapokban félnapos táborokra lehet jelentkezni, önbizalomerősítés, önismeretfejlesztés, konfliktuskezelés és egyéb témákban, 6 éves kortól egészen 18 éves korig.

Tetszett? Oszd meg mással is!

Vélemény, hozzászólás?