Klasszikus őszi levesek közé tartozik a sütőtökleves, amit évről-évre mindig megfőzünk itthon, amikor meleg levesre vágyunk. Szerencsére sütőtök van bőven a kertben, a töltött batyuhoz is akad mindig hús a mélyhűtőben is.
Milyen tök legyen a leves alapja?
A sütőtökleves akkor igazán finom, ha jó maga a sütőtök minősége. Ha tudsz szerezni hokkaidó tököt vagy a klasszikus nagydobosi sütőtököt, akkor az a legfinomabb, mert már maga a tök egy édes, fűszeres ízvilágú. Az nyilván még szerencsésebb, ha termeltél magadnak idén akár a kiskertben is.
A leveshez a tököt én először sütőben megsütöm, teljesen natúr, max. csipet sóval. Fűszert csak akkor teszek rá, ha az ízetlenebb kaliforniai tök kerül a levesbe, bár ez nálunk ritka. Az sem baj, ha a sütőtök picikét odakap a sütéskor, mert az égett részt úgyis leszedjük, de a belsejének a húsa így még ízletesebb lesz.
A leves alapjához:
500 g sütőben megsütött sütőtökbél
1 tk. szerecsendió
1 tk só
fűszerek ízlés szerint: bors, cayanne-bors (chili)
3 ek. magas zsírtartalmú tejszín
szükség esetén víz
bacon kockák zsírjukra pirítva
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
Elkészítés:
A sütőben ugye megsütjük a sütőtököt és kikapargatjuk a belét. Egy turmixgépben pépesítjük, melyhez nyugodtan mehet egy sűrűbb levesállagig víz is.
Keverjük hozzá a fűszereket.
Egy lábosba tegyünk egy marék bacont kockákra vágja és süssük le zsírjára, hogy a szalonnababák áttetszők, üvegesek legyenek. Ha szeretnénk, akkor vöröshagymát is lehet alá pirítani. Passzírozzuk hozzá a fokhagymát.
Ha elkészült a pirítás, akkor mehet rá a sütőtökös pép és főzzük össze az ízeket.
Míg a levesalap fő, készítsük el a húsos batyukat!
Húsos batyu (manti):
Liszt és tojás keverékével (8 tojásos tészta receptje szerint) készítsünk alaptésztát. Ez azt jelenti, hogy a 8 tojást verjük fel, majd kezdjük el evőkanállal a lisztet hozzáadagolni addig, míg egy gyúrható tésztát nem kapunk. A tészta akkor jó, ha nem ragad, hanem egy selymes tészta lesz belőle, ami nyújtható vékonyra. Ha van tésztagépünk, akkor azzal is kinyújthatjuk pár milliméter vastagra. Szeljük négyzetekre egy pizzavágóval.
Egy tálban 250 g darálthúst keverjünk össze egy fej kockára vágott vöröshagymával, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint és kis gombócokban tegyünk belőle minden négyzetnyi tésztára.
A tésztát sarkait fogjuk össze, majd csípjük hozzá a széleket is.
Kezdjünk el sós vizet forralni egy lábosban és a lobogó vízbe tegyük bele a mantikat (tésztabatyukat). Főzzük ki a batyukat pár perc alatt és tálalás előtt tegyük csak a levesbe.
Jó étvágyat!
V. Topor Erika
Gourmet & Delicious Manufaktúra
(A kép a szerző tulajdonát képezi, felhasználása engedélyköteles.)