Wolf Péter Erkel Ferenc-díjas zeneszerző első kamaraoperájának ősbemutatóján Miklósa Erika és Novák Péter is színpadra lép az Óbudai Társaskörben.
Wolf Péter első operájának ősbemutatóját az Óbudai Társaskörben tartják 2024. szeptember 13-án. A mű női címszerepét Miklósa Erika számára írta a szerző, az ősbemutatón a világhírű szoprán lép színpadra a hazai operaélet vezető énekeseivel – a férfi címszerepben Boncsér Gergely, a másik női figurát Mester Viktória alakítja. A „titokzatos gondoliere” szerepét Novák Péter játssza.
Wolf Péter alapötlete egy olyan darab megalkotása volt a praktikusan eljátszható operák sorában, amely beilleszthető egy kamarazenekar koncertrepertoárjába, de minimális eszközökkel színpadon is előadható. A Maddalena & Lorenzo librettóját a zeneszerző állandó alkotótársa, Fábri Péter jegyzi.
A produkciót Kováts Kriszta rendezi, aki a szerzők korábbi művét – Sommerreise & A Reckless Requiem – is színpadra állította; rendezéseinek jellemzője a játékosság és az ötletesség. A cselekményt ihlető történet Lorenzo da Pontéhoz köthető. Mozart librettistája nem csak a Figaro, a Don Giovanni és a Così fan tutte írója – alkotótársa volt szinte a kor összes híres szerzőjének.
„Elképesztő alak volt – mondja Fábri Péter. – Zsidónak született, de a család kikeresztelkedett és Da Ponte pap lett, húszévesen már rektor egy Észak-itáliai gimnáziumban.” Nőügyek miatt menesztették, Velencében rapperként folytatta útját, meséli Fábri, verseket rögtönzött és hegedűn kísérte magát. Bécsben Salieri alkalmazásában lett operadramaturg és szövegíró, majd ő volt az első, aki vállalkozásként menedzselt operatársulatot.
Bécsből is menekült, olasz kisvárosokban, majd Triesztben élt, később dolgozott a londoni olasz operában is, végül – már házasemberként, noha abbé volt – élete második felét Amerikában élte le és ő alapította meg a New York University olasz irodalom tanszékét. Az életrajzában szereplő anekdota egy fiatalkorában, Velencében játszódó szerelmi háromszög története – ebből íródott 2021-ben a Maddalena&Lorenzo című egyfelvonásos kamaraopera.”
„Miklósa Erika húszévesen énekelte az Ave Mariámat, azóta gondolkodom rajta, hogy írok egy művet a hangjára – nyilatkozta Wolf Péter. – A komponálás folyamatos része az életemnek, és mindig sokkal több tervem van, mint amennyit meg tudok valósítani. Ennek a munkának akkor kezdtem neki, amikor már láttam magam előtt a teljes mű felépítését és az ívét.”
A szerző pályafutásának korai éveiben elsősorban táncdalokat, dalokat, televíziós- és filmzenéket írt, később hangszeres versenyműveket, balettzenét és kórusműveket. Hangszerelései, átdolgozásai számos lemezen megjelentek, hangszereléseit többek közt a Liszt Ferenc Kamarazenekar számára készítette. Sommerreise & A Reckless Requiem című műveit egy estén mutatták be 2023 októberében. 2010-ben Artisjus-díjat vett át, 2018-ban Artisjus Életműdíjjal tüntették ki.
Wolf Péter a 2024-es ősbemutató előtt kiemelte: „Nem féltem az operát. Zenés játékok mindig voltak és a zenével összekötött történet mindig lesz.”
A Maddalena&Lorenzo című operaelőadás az Óbudai Társaskör harmadik saját produkciója (az első A nagy Himnusz sztori című sorozat volt Nyáry Krisztiánnal és Bősze Ádámmal, a következő a nemrégiben bemutatott Bűnös Orfeum). Vass Lajos, a Társaskör igazgatója kiemelte: „Manapság nem elég befogadóhelyként teret adni a művészeti szcéna szereplőinek – egyre inkább feladatunkká válik az alkotói háttér biztosítása és a produkciók menedzselése is”.
Az ősbemutatót szeptember 13-án este hét órától láthatja a közönség az Óbudai Társaskörben, a produkció látványtervezője Ruttka Andrea, zenei munkatárs és korrepetitor: Harazdy Miklós.
A kamaraoperát karneváli felvezető előzi meg zenével, tánccal, a Varidance táncosaival és az Anima Musicae Kamarazenekar zenészeivel.
2024. szeptember 13. péntek 19 h
Wolf Péter – Fábri Péter:
Maddalena&Lorenzo – kamaraopera ŐSBEMUTATÓ – Játszódik Velencében, a XVIII. században.
Maddalena – Miklósa Erika
Lorenzo – Boncsér Gergely
Francesca – Mester Viktória
Gondoliere – Novák Péter
Anima Musicae Kamarazenekar
művészeti vezető: G. Horváth László
Látványtervező: Ruttka Andrea
Zenei munkatárs, korrepetitor: Harazdy Miklós
Fény, hang: Kolozsvári Géza
Rendezőasszisztens: Básti Andrea
Rendező: Kováts Kriszta
Karneváli felvezetés: Anima Musicae Kamarazenekar és a Varidance művészei: Hahn Jusztina Sára, Jaklics Liliána, Simon Gergő, Vári Bertalan
Az operát a Proscenium Szerzői Ügynökség engedélyével mutatják be.
A mű létrejöttét az NKA támogatta.
További információk és jegyek itt érhetők el >>>
(Fotók: Gálos Mihály Samu)