You are currently viewing Nincs szükség hét életre – ebben az egyben is boldog lehetsz

Nincs szükség hét életre – ebben az egyben is boldog lehetsz

  • Olvasási idő:olvasási idő: 4 perc
  • Bejegyzés kategória:#egyésmás / #kult
  • Ezen hozzászólások közzététele: 0 hozzászólás

Sólyom Anna Budapesten született, 2012 óta Barcelonában él. Filozófus, író, az írás mellett testalapú stresszcsökkentő módszerekkel, mindfulnesszel és biodinamikus craniosacrális terápiával dolgozik.

2012-ben jelent meg magyarul Párnafilozófia című esszéje, spanyolul 2018-ban kezdett publikálni. A spanyol mellett hollandul és portugálul olvasható A mindennapi élet mágiájának kicsiny kurzusa (Pequeño curso de magia cotidiana) című kézikönyve, míg a Kapcsolódj vissza a testedhez (Reconecta con tu cuerpo) című írása 2022-ben jelenik meg cseh nyelven.

A Macskabár (Neko Café) az első regénye, amely több mint 12 nyelven jelent meg Laura Stagno illusztrációival, többek között franciául, németül, görögül, olaszul és portugálul.

A regény főhőse, Nagore élete viszontagságosan alakul: szakított a barátjával, otthagyta a munkahelyét, és jó tíz év után visszaköltözött Barcelonába. Mivel nem tudja fizetni az albérletét, kis híján utcára kerül. Ekkor egy régi barát különleges munkahelyet ajánl neki: felszolgálót keresnek a Macskabárba, ahol délutánonként hét cica keresi gazdáját a betérő vendégek közt.

Nagore egy kellemetlen gyerekkori élmény miatt retteg a macskáktól – helyzete azonban reménytelen, így végül egyhónapos próbamunkára szerződik. Idővel a káosznak tűnő szituáció apránként meghatározó élménnyé alakul át: a Macskabár hét macskamestere a lány kezébe adja a boldogság művészetének kulcsait. A négylábúaktól tanult képességek – többek közt a derű, a koncentráció, az alkalmazkodás – sorsfordító hatást gyakorolnak Nagore életére.

„Nem tudta kiverni a fejéből azt a kis imát, amely az újdonsült macska nyakörvén lógott. »Azt hiszem, mindig azokon a dolgokon akartam változtatni, amelyeket valójában csak el kellett volna fogadnom«, töprengett, és felgyorsította lépteit. Mintha önmaga elől menekült volna. Az utca zsivaja visszazökkentette a valóságba, és kellemes érzéssel gondolt vissza a kis fekete potyautas kiegyensúlyozottságára, akit szemmel láthatóan semmi sem billentett ki a lelki békéjéből. Ez volt a második lecke, amit egy macskától kapott: a nyugalom mindenekfelett. »Bárcsak én is ilyen volnék«, mondta, miközben minden alaposabb ok nélkül tovább sietett.”

„Rádöbbent, hogy nem sokkal korábban ő is olyan volt, mint egy ijedős macska. Egyetlen életet sem bírt megélni – nem mintha emberként több is a rendelkezésére állt volna.”

„Egy jó könyv, egy forró tea és egy macska az ölemben… Hát kell-e más a földi boldogsághoz?”

„Mint egy macska, aki készen áll a vasárnapi sziesztájára, Nagore is végignyúlt a kanapén, és arra gondolt, hogy két dolgot képtelen megérteni. Az egyik: miért gyűlölte eddig a macskákat? A másik: és most már miért nem? Nem fért a fejébe. Ráébredt, hogy óriási meglepetéseket okozott számára a macskazárlat feloldása. Megfordult a fejében, hogy talán nem is a cicákat, hanem a korábbi énjét utálta: a mártírszerepet, a félelmeit, a negatív szokásainak és gondolatainak végtelen spirálját.”

„– Ennek a kis kópénak igaza van. A rugalmasság fél egészség! És nem csak a testre gondolok. A rugalmas elme a boldogság egyik alapfeltétele. A merevség az életöröm gátja. De tudod, ez a kétféle merevség összefügg – elmélkedett Yumi. – Mindaz, ami merev a fejünkben, a testünkben is megjelenik. Ezért aztán a test felszabadítása az első lépés ahhoz, hogy feloldozzuk a gondolatainkat.”

A regény Magyarországon 2022 májusában jelent meg a Partvonal Kiadó gondozásában.

 

Tetszett? Oszd meg mással is!

Vélemény, hozzászólás?