You are currently viewing Nők a tudomány területén

Nők a tudomány területén

  • Olvasási idő:olvasási idő: 4 perc
  • Bejegyzés kategória:#egyésmás / #kult
  • Ezen hozzászólások közzététele: 0 hozzászólás

Sajnos még mindig előkerül a téma, hogy a nők számára van-e hely a tudomány területén, miközben évszázadok óta bizonyították, hogy meglátásaikkal jelentősen hozzájárultak a tudomány számos problémájának megoldásához és komoly áttöréseket értek el.

Annak ellenére, hogy már azért is harcolniuk kellett, hogy hasonló oktatásban részesülhessenek, mint a férfiak.

Egészen az ókortól kezdve vannak feljegyzések női orvosokról, természetfilozófusokról, matematikusokról, de talán mind közül az egyik legismertebb Alexandriai Hüpatia, akinek életéről 2009-ben filmet is készítettek (Agora – 2009). Egyiptomi hellenisztikus filozófus, matematikus és csillagász, akinek a művei híresek voltak az egész antik világban. Nevéhez köthető a heliocentrikus világkép elmélete, mellette sokat foglalkozott a bolygók pályagörbéivel, köztük az ellipszissel, ami leírja a bolygók Nap körüli mozgását.

Ugyanígy említhetjük, Katherine Johnson matematikust, akinek kiemelkedő szerepe volt az űrverseny eredményes lebonyolításában a Mercury-program keretén belül. Róla és társairól a 20th Century Fox készített filmet (A számolás joga), amit 2016-ban mutattak be a mozik.

Azonban nem kell az időben ennyire visszamennünk, hogy a tudomány területén kiemelkedő teljesítményt elérő nőket mutassunk be, hiszen elég pár évet visszamennünk, amikor a Covid megjelent az életünkben, és Karikó Katalin kutatóbiológus által végzett eredményes kutatásnak köszönhetően egy teljesen új oltóanyag gyártási eljárást sikerült kifejleszteni.

Bátran kijelenthetjük, hogy nélkülük és társaik nélkül szegényebb lenne a mai tudományos élet, mégis nap mint nap meg kell küzdeniük az elismerésért, a lehetőségekért. (Mi sem támasztja ezt jobban alá, mint hogy 2022-ben egyetlen nő sem került be a Magyar Tudományos Akadémia frissen megválasztott rendes tagjai közé.)

Császi Zsüliet

Talán ezért nem véletlen, hogy egyre több alkotóművészetben jelennek meg az erős női karakterek, akik elérik céljaikat, akik nem hagyják magukat eltéríteni az életüket meghatározó álmaiktól, ahogyan Császi Zsüliet: Zeusz titkai  regényében az a kutatónő sem, aki korszakalkotó felfedezést tesz, ezért mind a hazai titkosszolgálat, mind a nemzetközi alvilág felfigyel a munkásságára. Az előbbi kutatólabort kínál fel neki munkája befejezéséhez, az utóbbi pedig üldözni kezdi, hogy megsemmisítse a teljes kutatási anyagot.

A regény a Smaragd Kiadó gondozásában jelent meg 2022 szeptember 20-án.

 

Tetszett? Oszd meg mással is!

Vélemény, hozzászólás?