Attól, hogy egy húskészítmény a csemegepultban található és szeletelt, vagy szeletelhető, még nem biztos, hogy felvágott. A párizsi például nem az. De nem csak a megnevezések, hanem az összetevők terén is rengeteg tévhit él.
A KOMETA első Tudatos húsevő cikke a felvágottakról szól; segít, hogy a címke mögé láthassunk, kiderül, hogy mi az E120 és a guargumi, valamint receptek mellett tárolási tippeket is olvashatunk benne.
Sokan azt gondolják, hogy ami a csemegepultban található, húsból készült és szeletelt, az mindenképp felvágott. Csak részben van igazuk, hiszen a Magyar Élelmiszerkönyv a húskészítmények között négy nagy termékcsoportot és kiemelt kategóriákat is megkülönböztet. A felvágottak, a szalámik, a sonkák és az érlelt kolbászok mellett nevesíti többek közt a párizsit, a virslit vagy az angolszalonnát is. Mindegyik esetében különböző követelményeknek kell megfelelnie egy terméknek, hogy az adott név a címkéjén szerepelhessen.
Ha a minőséget keressük, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy melyik elnevezés pontosan mit takar. Már csak azért is, mert a nagy KOMETA szendvics-körkép alapján a magyarok fele mindennap eszik szendvicset, amire legtöbbször valamilyen húsos finomság is kerül.
Nézzünk a címke mögé!
A felvágottak részét képezhetik a kiegyensúlyozott étrendnek, de keressük köztük azokat, amelyeknek legalább 70% a hústartalmuk, alacsony a sótartalmuk és kevés adalékanyagot tartalmaznak. Mindenképp böngésszük végig a címkéket, mielőtt döntenénk. Nézzük meg a hústartalmon kívül a zsír- és a só mennyiségét is, de bátran válogassuk az ízek között.
Jöjjön a definíció: mi is az a felvágott?
A felvágott elnevezés már önmagában garanciát jelöl. Szabályozva van ugyanis, hogy minimum mennyi fehérjét (12%), illetve, maximum mennyi vizet (70%, ami nem csak hozzáadott vizet jelent, hanem a húsban természetesen jelen lévő vizet is), zsírt (35%) és nátrium-kloridot (2,2 %) tartalmazhat. Ha egy termék valamelyik kritériumnak nem felel meg, akkor nem viselheti a felvágott nevet. Ha a csomagoláson azt olvassuk, hogy „szelet”, akkor az azért van, mert hiába tűnik annak, nem nevezhetik felvágottnak, mivel valamelyik követelménynek nem felelt meg. A felvágottak hústartalma legalább 50%, lehetnek füstöletlenek, füstöltek vagy füst ízesítésűek is.
TUDTAD? A PÁRIZSI NEM FELVÁGOTT
A párizsit nagyon sokan a felvágottak közé sorolják könnyű szeletelhetősége miatt. Ezt tévesen teszik, hiszen a párizsiban nincsenek húsmozaikok, így nem nevezhetjük felvágottnak. A párizsi egy teljesen különálló termékkategória a húskészítmények között.
Tárolási és fogyasztási tippek
Mindig nézzük meg a fogyaszthatósági dátumot! – Egy füst alatt teszünk az élelmiszerbiztonság érdekében és elkerülhetjük az élelmiszerpazarlást is.
A felvágottaknak fogyaszthatósági idejük van, ami azt jelenti, hogy a terméken feltüntetett dátum után már nem biztonságos, ha megesszük. Csomagolt felvágottak vásárlásakor mindig győződjünk meg arról, hogy a megvásárolt mennyiséget biztosan meg tudjuk-e enni a megadott dátumig. Amennyiben a boltban szeletelt felvágottat választunk, akkor azokat 1-2 napon belül érdemes elfogyasztani. Ha ritkábban van lehetőségünk boltba menni, akkor mindenképp a csomagolt termékeket válasszuk, és bevásárlás után a felvágottak kerüljenek mielőbb ismét a hűtőszekrénybe. A csomagolt felvágottak 0-5 °C között hűtve, bontatlanul állnak el a legtovább. Felbontás után érdemes a hűtő leghidegebb pontján, azaz a rekeszek feletti első polcon tárolni azokat, és 2-3 napon belül elfogyasztani.
Tipp! A felvágottakat érdemes a tálalás előtt fél órával kivenni a hűtőből, mivel az aromái szobahőmérsékleten jobban érződnek.
Zala, olasz, tavaszi, soproni, bécsi
A felvágottak elnevezésének csak a képzelet szab határt: a zöldségek dominálnak a tavaszi, mexikói felvágottban, a Zala felvágott pácolt combhúst vagy lapockát tartalmaz. A hús mellett apróhús mozaikok találhatóak az olasz, a soproni és a bécsi felvágottban is. Ezeken kívül is még számos fantázianevű verzióval találkozhatunk a polcokon vagy a csemegepultban.
Íme néhány népszerű hazai felvágottunk:
Zala felvágottat a hetvenes évek óta eszünk. Az Állami Húsipari Vállalat fejlesztette ki Zalaegerszegen, nevét ennek köszönheti. Ebben a főtt hús, pácolt sertéshús mozaikok mellett a bors és a fokhagyma dominál mind ízben mind illatban. A Magyar Élelmiszerkönyv a Zala felvágottra vonatkozóan is pontos definíciót ad: a késztermék hústartalma legalább 60%-os.
Fantázianevétől eltérően az olasz felvágott szintén egy magyar termék: sertéshúsból készül, jellegzetes ízét és illatát pedig a benne található szerecsendiónak, borsnak és fokhagymának köszönheti.
A tavaszi felvágott fantázianevű húskészítményben találhatunk sajtot, borsót és sárgarépát is. Ezek jellemzően alacsonyabb zsírtartalmú termékek.
A KOMETA Útravaló soproni felvágottja és bécsi felvágottja is 70% sertéshúst tartalmaz. Mindkét felvágott esetében apróhús mozaikok vannak beágyazva, és a párizsihoz hasonlóan ízletesek lehetnek bepanírozva és kisütve is. A két felvágott a fűszerezésében különbözik egymástól. Eredetüket, fantázianevüket illetően számos legenda él, de ezek egyike sem megalapozott.
A Mortadellát Sophia Loren mozija tette világhírűvé
Pisztácia, koriander, szerecsendió, szarvasgomba – az olaszok híres felvágottjának, a mortadellának ezen ízesítései igen népszerűek. Ahogy az ízesítése, úgy a felhasználása is változatos: lehet előétel, készülhet belőle frittata, azaz olasz tojásrántotta, de a híres tortellini húslevesükbe kerülő tésztát is mortadellával töltik. Legnépszerűbb felhasználása pedig nem más, mint a szendvics: az olaszok szerint úgy az igazi, ha az egymásra halmozott felvágott rétegek vastagabbak, mint a zsemle.
A mortadella egy jellegzetes, eredetileg bolognai felvágott, ma már számos olasz régióban gyártják. Az igazi mortadella csak minőségi alapanyagokat tartalmaz, háromszor finomra vágott sertéshús és tokaszalonna-kockák keverékéből készül. Ugyan egy ferrarai szakács már a 16. században leírta egy mortadellához nagyon hasonló húskészítmény receptjét, a felvágott a hírnevét mégis Sophia Lorennek köszönheti. Az 1971-es Mortadella c. olasz-francia filmben Maddalena (Sophia Loren) egy mortadellával érkezik szerelme után New York-ba.
Gyors és ízletes vacsora receptek a felvágottakkal
Zöldséges tortilla sajttal és felvágottal
Hozzávalók 1 személyre:
- 1 db teljes kiőrlésű tortilla
- 150 g párolt brokkoli és kockára vágott cukkini vegyesen (ízlés szerint egyéb zöldségekkel is helyettesíthetők)
- 30 g reszelt sajt
- 2 szelet KOMETA Útravaló Olasz felvágott
- vegyes friss saláta (pl. jégsaláta, paradicsom, paprika, retek, újhagyma, uborka)
Elkészítés: A tortilla egyik felére helyezzük a zöldségeket, a felvágottat és reszelt sajtot. Félbehajtjuk és panini sütőben, serpenyőben vagy sütőben megsütjük, így percek alatt kész is a tápláló és ízletes vacsora. Fogyasszunk mellé egy nagy adag friss vegyes salátát, amely a rostoknak köszönhetően fokozza a telítettségérzést, emellett sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Töltött burgonya
Hozzávalók 1 személyre:
- 1 nagyobb darab burgonya (kb. 250 g)
- 3 szelet KOMETA Útravaló Zala felvágott
- 1 szál újhagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 db közepes méretű paradicsom
- 20 g reszelt sajt
- 1 teáskanál olívaolaj
- fűszerek ízlés szerint (só, bors, petrezselyemzöld, oregánó, bazsalikom)
- vegyes friss saláta (pl. jégsaláta, paradicsom, paprika, retek, újhagyma, uborka)
Elkészítés: A burgonyát héjában feltesszük főzni. Amíg készül, felaprítjuk a hagymát, fokhagymát majd kevés olajon megpirítjuk. Felkockázzuk a felvágottat és a paradicsomot, majd hozzáadjuk a hagymához. Amikor megfőtt a burgonya, akkor félbevágjuk és egy kis mélyedést alakítunk ki benne. A burgonya kiszedett belsejét összekeverjük a többi alkotóval, ízesítjük fűszerekkel, majd visszatöltjük a kialakított mélyedésbe. A tetejét megszórjuk sajttal, majd előmelegített sütőben 180 fokon kb. 30 percig sütjük.
Nagy tál vegyes friss salátával tálaljuk.
Felvágott kisokos – Fogalomtár
Mit jelent az E120? Az állati eredetű E120 kárminsavat jelent, és azért van a felvágottakban, mert ez adja a termékek rózsaszínes színét, enélkül – pusztán a színe miatt – le sem emelnénk a polcról. A céklapor hasonló hatású, de az elveszti a színét a főzés hatására.
Káros lehet a guargumi? Nem! A guargumitól nem kell megijedni, hiszen ez egy afrikai fa termésének a pora, segít a megfelelő állomány kialakításában.