Egy pár évvel ezelőtt még volt arra időm, hogy októberben nekiálltam bonbont készíteni és egy jó 20 féléből álló igazi válogatásdobozt kapott minden rokon és barát. Aztán persze alig maradt a végén, mire jött a díszcsomagolási idő.
A házi bonbonhoz én nem vettem ezerféle eszközt, ahogy a nagy bonbonos szakácskönyvek írják, hanem a legegyszerűbb konyhai eszközökkel dolgoztam és az elrakott “milkás tálcákkal”. Mindenféle desszertből a mélyedésekkel teli műanyagokat elraktam erre a célra.
Egy titok van: muszáj minőségi bonbonozáshoz való csokit venni és kell a temperáláshoz egy hőmérő, mert könnyen túl lehet hevíteni a csokit és akkor kiül rá a kakaóvaj dermedés után.
Hozzávalók:
250 g belga csokoládé
dzsemfix vagy zselatin
marcipánmassza
Elkészítés:
Egy lábasba tegyél fel vizet forralni, majd arra egy üres másik lábasba tedd fel a csokoládét és kezd el olvasztani. Figyeld a hőfokot, nehogy túl hevítsd. Elég csak ha megolvad, nem kell főzni!
Vedd elő a bonbonformáidat, ami nekem a desszertes dobozok tálcája volt eleinte. A kis mélyedésekbe tegyél kevés olvasztott csokit és mozgasd körbe, hogy egyenletesen felkenődjön a mélyedésekben.
Ha profibban akarod csinálni, akkor célszerűen szilikonos bonbonformáid vannak, azzal könnyebb dolgozni otthon.
Ha mindenhol fedi a mélyedéseket a csoki, akkor tedd ki a hűvös levegőre vagy tedd hűtőbe és hagyd teljesen megdermedni.
Ha már megszilárdult a csoki, akkor jöhet a töltelék:
A lekvárból és a zselatinból keverek ki egy lágy állagú, gélesebb krémet. Ezt én szemre készítem, még sosem mértem ki, mennyi az ideális. Van amikor a keményebb zselé a jobb tölteléknek, van amikor az a cél, hogy folyékony maradjon. Ez rajtad áll.
A gélszerű lekváros krémből tegyél minden kis mélyedésbe.
A marcipánmasszát szilikonos lapon kinyújtjuk és pici korongokat vágunk belőle, hogy beleférjen a bonbonos mélyedésekbe. Tegyük is rá a zselérétegre.
A maradék olvasztott csokival zárjuk le a bonbonok “alját” és hagyjuk dermedni. Azért alját mondok, mert majd a mélyedésekből kiszedve ez a bonbon talpa, alja lesz.
Konyakos meggyes verziót ugyanígy kell készíteni, csak ilyenkor nem lekváros zselét teszünk a belsejébe, hanem a konyakmeggyet. Én az egyszerűség kedvéért itt is tennék egy réteg marcipánt, mert könnyebb lezárni utána a meleg csokimázzal.
Jó bonbonozást és jó étvágyat!
V. Topor Erika
Gourmet & Delicious Manufaktúra
(A képek a szerző tulajdonát képezik, felhasználásuk engedélyköteles.)