A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhea) a termékeny korú nők gyakori problémája. Amennyiben komoly, a napi aktivitást is megnehezíti, lehetetlenné téve az iskolába, munkába járást, illetve az egyéb teendők elvégzését.
Mielőtt azt gondolná bárki, hogy ez normális, nézzük a tényeket. Mutatjuk az okokat és a megoldásokat.
Milyen típusai vannak a fájdalmas menstruációnak (dysmenorrhea)?
Szakmai szempontból a fájdalmas menstruációt két csoportba oszthatjuk. Az elsődleges és másodlagos dysmenorrheára.
Az elsődlegesbe tartoznak azon esetek, ahol a havi vérzést visszatérő, görcsös alhasi fájdalom kíséri, bármilyen olyan betegség fennállása nélkül, ami magyarázná ezeket a tüneteket.
A másodlagos csoportba pedig azon esetek tartoznak, ahol valamilyen kimutatható betegség áll a tünetek hátterében, mint például az endometriózis, az adenomiózis, kismedencei gyulladásos folyamatok vagy a méh miómája. A másodlagos dysmenorrheanak okai különbözőek lehetnek:
Nőgyógyászati okok
- Endometriózis
- Adenomiózis
- Mióma
- Petefészek ciszta
- Méhen belüli vagy hasüregi összenövések
- Kismedencei gyulladás
- Méhnyálkahártya polip
- Fejlődési rendellenességek
- (leginkább a méhet érintőek)
- Méhnyak szűkület
- Méhen belüli fogamzásgátló eszköz
Nem nőgyógyászati okok
- Bél eredet
- (gyulladásos vagy irritábilis bél szindróma)
- Pszichés kórállapotok
„Van értelme elmenni nőgyógyászhoz, ha fájdalmas a menstruációm, vagy ezt el kell viselnem?”
Természetesen van!
A nőgyógyász orvos ki tudja deríteni, hogy a fájdalmas menstruáció hátterében áll-e valamilyen egyéb betegség, ebben az esetben az adott betegségnek a kezelésével a tünetei is meg fognak szűnni vagy enyhülni fognak. Amennyiben pedig a tünetek hátterében elsődleges dysmenorrhea áll, az ennek megfelelő kezelés fogja megszüntetni vagy enyhíteni a panaszait.
”Én inkább tűröm a fájdalmat, de nem akarok gyógyszert szedni!”
Az, hogy ki választja a fájdalmat és ki a gyógyszerszedést, természetesen mindenkinek a saját döntése. Azt ugyanakkor tisztán kell látni, hogy egyes betegségek, amik a fájdalmas menzesz hátterében állhatnak, hosszú távon egyre elviselhetetlenebb fájdalmat, sőt ennél sokkal súlyosabb kórállapotokat, mint például meddőséget vagy akár rákos megbetegedéseket is okozhatnak.
A fájdalmas menstruációt csak halkan (vagy hangosan) tűrni, ahelyett, hogy az ember felkeresse a nőgyógyászát, nem annyira becsülendő, mint inkább felelőtlen hozzáállás.
Látható, hogy az a hozzáállás, mely szerint a fájdalmas menstruáció a nők keresztje, amivel együtt kell éljenek, felelőtlen és értelmetlen. Ha fájdalmas a menstruációja, nem kell ezt büszkén vagy kevésbé büszkén tűrnie!
Keresse fel nőgyógyászát, hiszen egyrészt ezeknek a tüneteknek számos oka lehet, köztük több igen veszélyessé válhat kezelés nélkül! Hosszú távon meddőséget, és számos egyéb igen komoly problémát okozhat; másrészt pedig ezen betegségek kezelhetőek, így nem kell többé havonta napokig szenvednie!
Milyen vizsgálatok szükségesek, ha fájdalmas a menstruációm? Hogyan kezelhető a fájdalmas menstruáció?
Az Intima.hu cikkében részletesen olvashatsz ezekről! >>
Forrás: Uptodate.com
Dr. Kelemen Csaba endokrinológus nőgyógyász
(kezdőkép: Unsplash)